مشاورین املاک دالان بهشت گرگان محلات قدیمی گرگان (نعلبندان)

اخبار سایت

محلات قدیمی گرگان (نعلبندان)

بازار نعلبندان گرگان یکی از بازارهای قدیمی کشور است که ارزش تاریخی بسیاری دارد و بافت تاریخی آن در طول زمان تغییر زیادی نکرده است. هنوز یکی از بازارهای فعال محلی گرگان است. بعد از میدان شهرداری گرگان قرار دارد و راسته باریکی است که با چرخش‌ها و پیچ‌های متنوع، مجموعه یک بازار محلی را تشکیل می‌دهد. بازار نعلبندان از گذشته‌ها قلب تپنده شهر استرآباد(گرگان) به شمار می‌رفته است و قدمت آن به قرن چهارم هجری می‌رسد
.
مسجد جامع که در کنار بازار است، قدیمی‌ترین مسجد شهر است.در گذشته در راسته پارچه فروشان فضای بزرگی برای نعل کردن اسب بوده و کاروان‌های مختلفی که از این مسیر عبور میکردند اسبانشان را نعل می زدند که می‌تواند دلیل نام این بازار باشد.

سبک معماری این بازار آن را یکی از جذاب ترین بازارهای استان گلستان و شمال ایران دانست. با بررسی اسناد استرآباد قدیم می توان فهمید که در آن زمان اینجا بازارهای گوناگونی داشته که قدمت آن ها حتی شاید به دوره هخامنشی برگردد. در بازار نعلبندان تعدادی مدرسه قدیمی مثل مدرسه سادات و مفیدیه به چشم می خورد.

در گذشته این بازار یکپارچه بود اما بعد از ساخت یک خیابان در سال ۱۳۱۱ که درست از وسط بازار می گذشت به دو بخش تقسیم شد. با اینکه این بازار قدمت زیادی دارد اما مثل دیگر بازارهای قدیمی ایران سرپوشیده نیست و در واقع راسته پیچاپیچی است که در دو طرف آن دکان هایی با سقف های شیروانی به چشم می خورند. چیزی که این بازار را نسبت به دیگر بازارهای ستی ایران متفاوت کرده سرباز بودن آن است که احتمالا دلیاش شرایط اب و هوایی منطقه و یا نوع خاص معماری آن زمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *